روف گاردن چیست

روف گاردن (green roof) به یک فضای سرسبز، زیبا و باطراوت گفته می شود که بر روی سقف اماکن مختلف از جمله اماکن تجاری، صنعتی و مسکونی طراحی و اجرا می گردد. معنای لغوی روف گاردن نیز باغی در پشت بام می باشد. روف‌گاردن ها می توانند به عنوان محیطی برای بازی کردن، کاشت گیاهان، یک فضای سبز برای گذراندن وقت و… مورد استفاده قرار بگیرند.

در ادامه این مقاله از وبسایت هوبر همراه ما بمانید تا ضمن آشنایی با تعریفی از روف‌گاردن، با مزیت ها و نکات طراحی آن ها نیز آشنا شویم.

روف گاردن چیست؟

روف‌گاردن (Roof garden) به فضای سبز بر روی پشت بام گفته می شود. البته روف‌گاردن صرفاً محدود به اجرای فضای سبز در پشت بام یک خانه نیست و شامل تمام مکان هایی که در آن بستر کشت گیاه در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین و بر روی یک بستر مصنوعی شکل گرفته باشد، می شود.

با قرار دادن چند گلدان بر روی پشت بام و یا اجرای باغ و فضای سبز، می توان روف گاردن داشت. در طراحی روف‌گاردن و شیوه اجرای آن عوامل مختلفی شامل سلیقه و بودجه مشتریان، سازه ساختمان، کاربری، ویژگی های اقلیمی و … تأثیر گذار می باشند. با در نظر گرفتن این عوامل می توان انواع روف گاردن های گسترده، متمرکز، پرتابل و مدولار را طراحی و اجرا کرد.

مزایای اجرای روف گاردن

اجرای روف‌گاردن با مزیت های بسیاری همراه است که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • نقش دکوراتیو و تأثیر بسیار در زیبا سازی معماری ساختمان
  • افزایش کیفیت هوا، معتدل سازی دمای محیط و کاهش آلودگی از طریق جذب کربن دی اکسید
  • کارایی به عنوان یک عایق طبیعی به دلیل دریافت انرژی خورشید و ذخیره آن و عدم نیاز به استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی در فصول مختلف سال
  • ایجاد بستری برای کشت و نگهداری برخی گیاهان
  • جذب آب توسط گیاهان موجود در روف گاردن و کاهش روان آب و تخلیه آب طوفان

جالب است بدانید که اجرای روف گاردن طول عمر سقف ساختمان را افزایش می دهد. ضمن اینکه با استفاده از روف‌گاردن ها، هزینه های مرتبط با سیستم تهویه مطبوع نیز کاهش پیدا می کند. اجرای روف‌گاردن در بام خانه، بر ارزش ملک و افزایش قیمت خانه نیز می افزاید.

با اجرای بام سبز، ضمن اینکه شما یک فضای بی استفاده را به باغ تبدیل می کنید، اینگونه می توانید اثرات مونوکسید کربن را نیز کاهش دهید. روف گاردن اثر باران های اسیدی را نیز خنثی می کند و آلودگی نیتروژن از باران را از بین می برد.


اینجا بخوانید: مزایای روف گاردن

انواع روف گاردن یا باغ بام

روف‌گاردن ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک ویژگی های منحصر به فردی دارند. از رایج ترین باغ بام هایی که در کشور ما طراحی و اجرا می گردد، روف‌گاردن گسترده و یا روف‌گاردن متمرکز می باشد.

روف گاردن گسترده

در این نوع بام، از گیاهانی با رشد ریشه های کوتاه استفاده می شود. در واقع در اجرای باغ بام گسترده، باید از گیاهانی استفاده شود که قابلیت رشد در خاک با عمق کم را داشته باشند.

روف گاردن متمرکز

در روف‌گاردن های متمرکز، می توان از گیاهانی با عمق ریشه زیاد و حداقل 30 سانتی متری استفاده نمود. از مزیت های این نوع باغ بام، عدم محدودیت در انتخاب نوع گیاهان است. به طوری که می توان انواع گیاهان شامل هندوانه، توت فرنگی، گیاهان دارویی و… را در این باغ بام ها پرورش داد و نگهداری کرد.

نکات مهم برای ساخت روف گاردن

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، صرفاً روف‌گاردن ها بر روی بام ساختمان ها اجرا نمی شوند. بام ساختمان یکی از گزینه ها برای اجرای باغ بام است. امکان اجرای فضای سبز در مکان های مختلفی شامل لابی ساختمان ها، پاسیوها، پارکینگ، حیاط و… وجود دارد.

حتی امکان اجرای فضای سبز در تراس ها نیز وجود دارد. البته با توجه به اینکه سقف تراس ها پوشیده است، منجر به ایجاد محیطی متفاوت با بام از نظر عملکرد خواهد شد.

اما در کل لازم است بدانید که اجرای روف گاردن محدود به بام خانه ها نمی شود و در صورتی که علاقه مند هستید در خانه خود یک فضای سبز داشته باشید، می توانید پس از مشورت با یک طراح، اقدام به اجرای آن در قسمت های مختلف از ساختمان نمایید.

در ادامه به نکات مهمی که باید در ساخت روف گاردن مورد توجه قرار داده شود، پرداخته ایم.

انتخاب گیاه مناسب برای روف‌گاردن

از موضوعات مهم در طراحی باغ بام، انتخاب گیاهان مناسب است. در انتخاب گیاهان مناسب برای اجرای روف‌گاردن، بایستی که به برخی نکات شامل میزان تحمل گرما، نور مستقیم خورشید، رشد ریشه گیاه و… توجه شود.

ایجاد فضای سبز روی پشت بام

برای اجرای باغ بام و ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام، می توان از ترکیبی از گیاهان و گلدان و بوته میوه استفاده نمود.

آبیاری اتوماتیک

برای نگهداری صحیح از گیاهان، آبیاری آن ها باید به صورت منظم و در زمان های مشخصی انجام شود. به همین دلیل معمولاً برای روف گاردن از آبیاری اتوماتیک و قطره ای هوشمند استفاده می گردد.

نور پردازی فضای سبز پشت بام

نورپردازی از عناصری است که در زیباتر شدن طراحی روف گاردن، تأثیر بسیار زیادی دارند و در عین حال نیز هزینه بالایی ندارد.

زیرسازی پشت بام برای اجرای روف گاردن

در اجرای روف‌گاردن به روش مدولار، زیرسازی پشت بام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع مهم است که سطح تمام پشت بام به شیوه ای صحیح، آماده سازی گردد.

کف سازی فضای پشت بام

کف سازی پشت بام به سه روش شامل چوبی، شن و قلوه سنگ صورت می گیرد. هر چه میزان و سطح این کف ها بیشتر باشد، هزینه نیز به همان نسبت بیشتر می گردد.

تجهیزات جانبی پشت‌ بام

برای اجرای باغ بام، علاوه بر گیاهان و اجرای فضای سبز، به برخی تجهیزات دیگر شامل آلاچیق، پرگولا، آتشدان، آبنما، مبلمان، سایبان متحرک و … نیز نیاز است. در این صورت می توان استفاده بیشتری از روف گاردن کرد.

هوبر از مجموعه های فعال در زمینه اجرای سقف متحرک، روف گاردن و… در کشور می باشد. شما عزیزان در صورتی که مایل به اجرای روف‌گاردن هستید، می توانید از کارشناسان این مجموعه مشاوره دریافت کنید. کارشناسان هوبر اقدام به طراحی و اجرای روف‌گاردن مطابق با سلیقه و بودجه شما عزیزان خواهند کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *