محوطه سازی

محوطه سازی به‌ معنای ایجاد تغییرات در فضای بیرونی با استفاده از المان‌ ها و عناصر گوناگون می‌ باشد. در واقع می‌ توان گفت که محوطه سازی از بخش‌ ها و قسمت‌ های گوناگونی تشکیل شده و مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین بخش آن‌ ها را عناصر طبیعی همچون درختان، گیاهان و گل های طبیعی تشکیل می‌ دهند. به‌ همین دلیل نیز بسیاری از افراد عمل محوطه‌ سازی را با طراحی فضای سبز یکی دانسته و گمان می‌ کنند که ایجاد تغییرات در محوطه‌ ی خارجی همان طراحی فضای سبز می‌ باشد. طراحی محوطه یا محوطه سازی بسیار متفاوت از طراحی فضای سبز بوده و علاوه‌ بر گیاهان و درختان، از سایر المان‌ ها نیز همچون پرگولا، آلاچیق، آبنما، مبلمان، آتشدان، نورپردازی، استخر و غیره استفاده‌ شده و قابل اجرا در مکان‌ های گوناگونی می‌ باشد. 

محوطه سازی چگونه انجام می‌ شود؟ 

در اجرای پروژه‌ های محوطه سازی، رعایت برخی نکات بسیار حائز اهمیت است و با استفاده از المان‌ های متفاوت، محوطه سازی را در مکان‌ های گوناگونی همچون محوطه خارجی منازل ویلایی، حیاط های آپارتمانی، فضای خارجی مراکز تجاری و اداری و همچنین روف گاردن ها انجام می‌ دهند. از جمله مراحل اجرای محوطه سازی می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود: 

طراحی اولیه 

اولین مرحله در محوطه‌ سازی محیط، برآورد متراژ محیط و پیاده‌ سازی نقشه اولیه جهت محوطه سازی و تعیین تجهیزات گوناگون با توجه به سبک و نظر مشتریان است. 

فضای سبز 

فضای سبز و استفاده از درختان و گیاهان طبیعی، جزء مهم‌ ترین عناصر موجود در محوطه‌ سازی محیط بوده و پس‌ از طراحی اولیه، نوع درختان و گل‌ و گیاه هایی که قرار است در محوطه سازی استفاده شوند تعیین‌ شده و با توجه به شرایط آب‌ و هوایی منطقه انتخاب می‌ شوند.

تعیین سبک محوطه سازی

محوطه سازی نیز همانند سایر پروژه‌ های طراحی، دارای سبک‌ های متفاوتی است که از جمله این سبک‌ ها می‌ توان به سبک رسمی، سبک بیابانی، سبک مدیترانه‌ ای، سبک مدرن، سبک شرقی و غیره اشاره نمود.

تعیین مسیر عبور 

یکی دیگر از مراحل انجام این نوع طراحی، توجه به مسیر عبور و رفت‌ و آمد در طراحی کلی آن است. محوطه سازی در مکان‌ های گوناگون باید طوری طراحی و اجرا شوند که مسیر رفت‌ و آمد افراد در آن به‌ خوبی مشخص شده تا آسیبی به فضای سبز آن وارد نشود. جهت تعیین مسیر عبور نیز در محوطه سازی از متریال‌ های گوناگونی همچون ملات، سنگریزه، پارکت، سنگ‌ فرش و غیره استفاده می‌ نمایند. در این مرحله نیز در مکان‌ هایی همچون روف گاردن، زیرسازی‌ های مناسب و همچنین کف‌ سازی محیط به‌ طور کاملاً استاندارد اجرا شده و سبب عدم آسیب به ساختمان خواهند شد. در کف سازی محیط نیز دسترسی‌ های مناسب به المان‌ هایی چون پرگولا، آلاچیق، استخر و غیره مشخص می‌ شوند. 

استفاده از انواع سازه

پس‌ از تعیین سبک و کف سازی‌ های اولیه، نوبت به انتخاب انواع سازه با توجه به سبک محوطه‌ سازی می‌ رسد. در محوطه سازی‌ های گوناگون، از انواع مختلف سازه همچون پرگولا و آلاچیق با متریال های چون چوب و فلز در رنگ بندی های متنوع استفاده‌ شده و همچنین می‌ توان از انواع سقف‌ ها و سایبان‌ های متحرک نیز استفاده نمود. وجود پرگولا و آلاچیق در محوطه سازی می‌ تواند فضای بسیار مناسبی را جهت گذراندن اوقات و هم نشینی با دوستان به‌ ویژه در روز های آفتابی به وجود آورده و وجود سایبان و سقف‌ های برقی نیز می‌ تواند علاوه‌ بر مدرن سازی محیط، شرایط استفاده از استخر را در روز های آفتابی فراهم آورد. 

طراحی و محوطه سازی

المان‌ های گوناگون 

همان‌ طور که گفته شد در این نوع طراحی، از المان‌ های گوناگونی همچون آتشدان، باربیکیو، آبنما، مجسمه، دیوار سبز و غیره به کار برده شده و از هر کدام با توجه به سبک محوطه سازی استفاده می‌ شود. 

نورپردازی محیط 

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در اجرای محوطه سازی، نوع نورپردازی محیط است و از انواع تجهیزات روشنایی در آن‌ ها استفاده می‌ شود.

محوطه‌ سازی برای چه مکان‌ هایی مناسب است؟ 

محوطه سازی تنها محدود به فضای باز منازل ویلایی و محوطه خارجی اماکن تجاری و اداری نشده بلکه از آن می‌ توان در محیط‌ هایی همچون روف گاردن، پاسیو، حیاط، تراس و غیره نیز استفاده نمود. از جمله نکات مهم در محوطه‌ سازی نیز می‌ توان به آماده‌ سازی کامل محیط با استفاده از ماشین‌ آلات و تجهیزات خاص و مسطح کردن حیاط و همچنین حفر چاه در محوطه حیاط و تأمین آب و تأمین برق مورد نیاز برای نورپردازی اشاره نمود. 


اینجا بخوانید: روف گاردن چیست؟ هر آنچه لازم است از روف گاردن بدانید

در پایان 

شرکت صنعتی هوبر با بهره‌ مندی از نوین‌ ترین و پیشرفته‌ ترین تکنولوژی‌ های روز دنیا، انواع سایبان و سقف برقی و همچنین انواع سازه‌ هایی چون پرگولا را با کیفیت بسیار بالا تولید نموده و با همکاری تیم بسیار متخصص و مجرب خود، خدمات اجرایی آن‌ ها را نیز به مشتریان ارائه می‌ دهد. مشتریان عزیز می‌ توانند جهت محوطه سازی و استفاده از المان‌ هایی چون انواع سقف و سایبان های متحرک و همچنین سازه‌ هایی چون پرگولا و آلاچیق، از محصولات این مجموعه استفاده کرده و از خدمات آن بهره‌ مند شوند. جهت برقراری ارتباط با شرکت هوبر نیز می‌ توانید توسط شماره‌ های موجود در سایت با این شرکت تماس حاصل کرده و اطلاعات لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *