سازه پارچه ای

امروزه با پیشرفت تکنولوژی صنعت ساخت و ساز دستخوش تغییرات بسیاری شده و روز به روز شاهد ظهور سازه ‌های جدید هستیم. یکی از این سازه های نوین بدون شک سازه پارچه ای و انواع آن می باشد.

اما سازه پارچه ای چیست و نسبت به سازه ‌های سنتی چه مزایایی دارد؟ به صورت خلاصه و در یک جمله می توان گفت ساختمان ‌های پارچه ای از ساختارهای سنتی بهتر عمل می ‌کنند چرا که همه کاره، مستحکم و قابل حمل هستند.

در ادامه با بررسی مزایای مختلف انواع سازه ‌های پارچه ای همراه ما باشید.

مزایای سازه پارچه ای

سازه‌ پارچه‌ای می ‌تواند به طور ایمن به هر سطحی متصل شود و نیازی به ساخت روی پایه ‌های بتنی جامد را از بین ببرد. این ویژگی باعث صرفه جویی در هزینه‌ های ساخت و ساز (هم در زمان و هم در متریال) می ‌شود. از سویی دیگر این ویژکی به تطبیق پذیری آن ها می ‌افزاید.

  • مقرون به صرفه

ساختمان ‌های پارچه ای مهندسی ‌شده در قیاس با سازه‌ های سنتی با اندازه‌ های مشابه که از فلز و چوب یا تیرک ساخته شده ‌اند، بسیار مقرون به صرفه هستند. آن ها شامل حداقل برنامه ریزی معماری، زمان ساخت سریع تر و مواد ارزان تر خواهند بود. بهره گیری از ساختمان‌ های پارچه ‌ای همچنین در فرآیند کلی مونتاژ و نصب سبب صرفه ‌جویی در هزینه ها می شوند، ضمن اینکه هزینه ‌های نگهداری و یا تعمیر بسیار کمی را همراه دارند.

  • ساخت سریعتر

ساختمان‌ های دارای سازه‌ پارچه‌ ای را می ‌توان در کسری از زمان راه ‌اندازی کرد. مونتاژ و نصب آن ها به دلیل مهندسی و طراحی پیشرفته دستور العمل‌ های ساده ‌ای دارد. به عنوان مثال، سازه ‌های پارچه ای  برای نمایش‌های تجاری و مجموعه ‌های کنسرت که به طور معمول به شهرها و مناطق مختلف نقل مکان می‌ کنند مفید هستند.

  • قابل حمل

ساختار های پارچه ای در بسته‌ بندی های کوچک و با حجم کم عرضه می ‌شوند و به راحتی جمع‌ آوری و حتی جابجا خواهند شد. اگر شما یک عملیات فصلی را اجرا می ‌کنید، و یا نیاز به جابجایی امکانات خود دارید تا با محصولات در حال چرخش برای اهداف کشاورزی، نیاز های متغیر اکتشاف میادین نفتی، جابجایی به سایت ‌های مختلف برای استخراج معادن و موارد دیگر هماهنگی داشته باشید، این سازه ها بدون شک ایده آل ترین گزینه ممکن خواهند بود. به این ترتیب، یک ساختمان قابل حمل و یا یک سقف جمع شونده ساختاری بسیار متنوع تر از یک ساختمان با اندازه مشابه و دائمی ساخته شده از چوب، شیشه یا فلز در اختیار خواهید داشت.

  • هزینه تعمیر و نگهداری کم

پوشش ‌های کششی پیشرفته و مهندسی شده ساختمان ‌های پارچه ای حتی در محیط ‌های خورنده که مملو از اسپری نمک، مواد شیمیایی یا شن و زباله است، نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری دارند. همچنین می ‌توانید محافظت بیشتری از پارچه را با پوشش پودری داخلی انتخاب کنید. این پوشش در برابر آسیب ‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در آب و هوای نامطلوب نیز مقاومت می‌ کند. با این حال، ساختمان ‌های سنتی زمانی که در معرض شرایط آب و هوایی معمولی یا شدید از جمله باد، باران و برف قرار می‌گیرند، نیاز به رنگ‌آمیزی و پوشش جدید دارند.

  • ایمن و بادوام

غشای پلی وینیل تنیده سازه پارچه ای با پوشش‌ های ویژه مقاوم در برابر خوردگی و ایمن در برابر اشعه ماوراء بنفش می باشد. این ویژگی آن ها را از عوامل محیطی خشن و شرایط آب و هوایی نامناسب محافظت می ‌کند. ساختمان‌ های پارچه ای همچنین برای رعایت قوانین ساختمانی دقیق طراحی شده و می ‌توانند با خیالی آسوده در برخی از دورافتاده ترین مناطق در سراسر جهان بنا شوند.

  • آسان برای پیکربندی مجدد

سازه ‌های پارچه ای گزینه مناسب تری نسبت به سازه ‌های ثابت و دائمی هستند، به خصوص اگر امکانات شما در طول زمان به تغییرات مختلفی نیاز دارد.

ساختمان ‌های متشکل از سازه پارچه‌ای دارای قابلیت ‌های گسترش و توانایی منحصر به فرد برای پیکربندی مجدد یا اصلاح برای رفع نیازهای در حال تغییر شما هستند. به عنوان مثال، اگر وسیله نقلیه خریداری می ‌کنید، ممکن است بخواهید کالسکه خود را گسترش دهید. یا شاید بخواهید یک جکوزی یا استخر را در ملک خود محصور کنید؛ در این مورد، می‌ توانید ساختار پارچه خود را برای پوشش دادن آن توسعه دهید. همچنین ساختمان ‌های سنتی نیاز به تخریب و بازسازی دارند تا نیازهای جدید شما را برآورده کنند، که این کار به دلیل افزایش استفاده از مصالح گران، ناکارآمد و ناپایدار است.

  • اجازه دادن به نور طبیعی برای ورود به سازه

سازه ‌های پارچه ای به شما کمک می‌کنند تا در هزینه ‌های روشنایی و انرژی صرفه‌ جویی کنید، زیرا شفاف هستند و مقدار کافی نور طبیعی را وارد خواهند کرد. این ویژگی برای کسانی که به دنبال ساخت گلخانه یا سایر امکاناتی هستند که نیاز به نور زیاد و دید داخلی دارند نیز ایده آل است.

افزایش نور طبیعی همچنین به ساختار پارچه اجازه می‌ دهد تا در زمستان گرم و در تابستان خنک بماند و در هزینه ‌های انرژی مربوط به سیستم‌ های گرمایش و سرمایش بیشتر صرفه جویی شود. علاوه بر این، نور طبیعی برای بهبود خلق و خو، بهبود بهره‎ وری در محل کار و تقویت کیفیت خواب به عنوان یک عامل تأثیرگذار شناخته شده است. این ها همه مزایای مفیدی در میان کارگران در اردوگاه‌های نیروی کار از راه دور هستند که با بهره گیری از انواع سازه های پارچه ای قابل دست یابی می باشند.

  • امکان سفارشی سازی

سازه‌ های پارچه ای همچنین دارای مجموعه ای از گزینه ‌های سفارشی ‌سازی می باشند. شما می ‌توانید با انتخاب از طیف رنگی، ساختار زیبای مدنظر خود را سفارشی کنید. همچنین می ‌توانید درب ‌های ورودی بزرگ، پنجره ‌ها، نورگیرها، لبه ‌بام‌ ها و قسمت ‌های سقف قله ‌ای را متناسب با نیازهای عملیاتی خود اضافه نمایید. افزودن ویژگی ‌های فنی مانند عایق بندی، سیستم‌ های گرمایش و سرمایش، روشنایی، قفسه بندی و سایر گزینه ‌های ذخیره‌ سازی نیز در ساخت این سازه ها رایج است.

  • لنگر امن به هر بنیاد

انتخاب مواد، طراحی مناسب، مهندسی، ساخت و نصب یک سازه پارچه ‌ای، همه با هم کار می ‌کنند تا ساختاری سالم را تضمین نمایند. این امر به ویژه در مورد سازه ‌های کششی و هوا صادق است زیرا غشا ها و همچنین قاب آن ها بارها را تحمل خواهند کرد.

بیشتر سازه ‌های پارچه ای به جای مش یا فیلم از پارچه استفاده می‌ کنند. پارچه ‌ها معمولاً برای استحکام بیشتر و یا مقاومت در برابر محیطی با مواد مصنوعی پوشش داده شده و لمینت می ‌شوند. از جمله پرکاربردترین مواد می‌توان به پلی استر لمینت شده یا پوشش داده شده با پلی وینیل کلراید (PVC)، فایبرگلاس بافته شده با پوشش پلی تترا فلوئورواتیلن (PTFE) یا سیلیکون اشاره کرد. مش‌ها، فیلم ‌ها و سایر مواد نیز کاربردهای مناسبی دارند.

پلی استر به دلیل استحکام، دوام، هزینه و کشش، به عنوان پرکاربردترین متریال پایه شناخته شده است. پلی استرهای لمینت شده یا پوشش داده شده با فیلم ‌های پی وی سی معمولاً برای ساخت طولانی مدت کم هزینه ترین هستند.

لمینت‌ ها معمولاً از لایه ‌های وینیل بر روی شبکه ‌های پلی استر بافته شده یا بافتنی (به نام اسکریم یا زیرلایه) تشکیل داده اند. پارچه ‌های روکش ‌شده نیز از خاصیت کششی بالا استفاده می ‌کنند که با یک ماده قابل اتصال برای استحکام بیشتر پوشیده شده است.

سخن پایانی

هنگامی که از پارچه پوشش داده شده به عنوان سایبان های متحرک برای سقف سالن یا استادیوم، فروشگاه خرده فروشی، ترمینال فرودگاه یا کاربردهای مشابه استفاده می‌شود، غیر قابل نفوذ خواهند بود. همچنین با توجه به مزایایی که گفته شد، گزینه ‌های عالی و مقرون به صرفه ‌ای هستند.

گروه فنی مهندسی هوبر از برترین شرکت های ارائه دهنده انواع سقف و سازه های پارچه ای در کشور با بهره گیری از متریال نوین و با کیفیت می باشد. ما در هوبر انواع سازه خود اعم از سقف متحرک پارچه ای، سقف جمع شو، سقف برقی و… را با گارانتی 5 ساله ارائه می دهیم. جهت اطلاع از انواع سازه و سقف های متحرک این مجموعه با کارشناسان ما در هوبر با شماره 02188607832 تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *