مقایسه پرگولا و آلاچیق

بسیاری از ما مایل هستیم تا حد امکان زمان بیشتری را در فضای باز بگذرانیم. افزودن پرگولا و آلاچیق به حیاط یا باغ، مکانی شیک برای استراحت و گذراندن وقت با خانواده و دوستان را فراهم می‌کند. این ویژگی می‌تواند به محافظت از مردم در برابر گرمای شدید تابستان کمک کرده و بسته به طرح، می‌تواند از شما  در برابر سرمای پاییز نیز محافظت نماید.

اگر ویژگی ‌های هر سازه را ندانید، انتخاب بین پرگولا و آلاچیق می‌تواند اندکی گمراه کننده باشد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب و مقایسه پرگولا و آلاچیق خواهیم پرداخت تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید کدام یک برای فضای بیرونی شما مناسب تر است.

تفاوت اصلی آلاچیق و پرگولا

به عبارت ساده، تفاوت اصلی بین آلاچیق و پرگولا سقف است. سقف آلاچیق پوشش کامل و یکپارچه ‌ای ایجاد می‌کند و از طرف دیگر پرگولا به نور خورشید اجازه می‌دهد تا از سقف مشبک آن بتابد. یکی دیگر از تفاوت ‌های کلیدی بین آلاچیق و پرگولا این است که از پرگولا‌ها گاهی برای پرورش گیاهان بالارونده، ایجاد سایه بان سبز زنده و افزودن حس مدیترانه‌ ای به باغ شما استفاده می‌ شود. با این حال، بسیاری از مردم در صورت تغییر سریع آب و هوا، سقفی محکم می‌خواهند، که در این صورت آلاچیق یک انتخاب عاقلانه است.

با یک آلاچیق، روی چیزی سرمایه گذاری می‌کنید که در تمام طول سال عالی خواهد بود. چه بیش از حد هوا آفتابی باشد و چه بارانی، سقف همیشه آنجاست تا محافظت لازم را ارائه دهد. از سوی دیگر، درست کردن یک آلاچیق درست در خارج از درهای اتاق نشیمن، راهی عالی برای گسترش بیشتر فضای سرگرمی شما است و یک محل تجمع دلنشین برای خانواده در طول تابستان خواهد بود.

زندگی در جایی که هرگز باران نمی بارد و زندگی در جایی که هیچ وقت آفتابی نباشد؛ اینها عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. در نظر گرفتن اینکه زهکشی بارندگی شما به کجا می‌رود و مکان خورشید و جهت باد و غیره همگی مهم هستند تا مطمئن شوید که آلاچیق یا پرگولای خود را در موقعیتی قرار دهید که استفاده از آن در طول سال به آسودگی فراهم باشد.

مقایسه پرگولا و آلاچیق

طراحی سقف تفاوت اصلی بین پرگولا و آلاچیق است؛ در واقع یک جنبه مشخص از پرگولا یا آلاچیق بودن یک سازه در فضای باز وجود دارد که تقریباً همه در مورد آن توافق دارند و آن هم ساختار سقف است.

طرح اولیه سقف پرگولا معمولاً یک شبکه باز از تیرهای به هم پیوسته خواهد بود (چوب، آلومینیوم، فولاد و پی وی سی همه مواد متریال استفاده هستند). اما محافظت ناچیزی در برابر باران ارائه می‌ دهد. سایبان‌ های متحرک اغلب برای سایه کامل تر اضافه می‌ شوند، اما محافظت زیادی در برابر آب و هوا ارائه نمی دهند. از طرف دیگر، گیاهان می‌توانند در تکیه گاه ‌ها و بالای ساختار سقف رشد کنند.

سقف آلاچیق پوشش کاملی را ارائه می‌دهد؛ ممکن است کناره ‌ها باز باشند، اما سقف پیوسته است. سبک‌ ها از مدل ‌های سنتی گرفته تا آلاچیق ‌های کاشی‌کاری‌ شده و مدرن با قاب فولادی و مدل‌ های پارچه متفاوت است. سقف معمولاً به گونه ‌ای شیب‌ دار خواهد بود که در مقابل هر گونه بارانی محافظت لازم را ایجاد نماید.

مقایسه پرگولا و آلاچیق؛ ساختار

اغلب یک آلاچیق دارای یک طبقه تمام شده خواهد بود که معمولاً کمی از ناحیه اطراف بلند شده و روی یک عرشه موجود، پاسیو با سطح سخت یا چمنزار نصب می ‌شود. آلاچیق ‌ها معمولاً شامل صندلی نیستند و برخی از آن ها با نیمکت ‌هایی در داخل طراحی شده اند.

آلاچیق نسبت به پرگولا می‌تواند سایه و پناه بیشتری در برابر عناصر محیطی ایجاد کند؛ در واقع با توجه به اینکه سقف آلاچیق کل سازه را می ‌پوشاند، به راحتی می ‌توان تصور کرد که سرپناه بیشتری نسبت به پرگولا ایجاد خواهدکرد.

مقایسه پرگولا و آلاچیق؛ هزینه

ساخت آلاچیق‌ ها اغلب نسبت به پرگولا ها هزینه کمتری دارد. هنگام ساختن یک سازه باغ دائمی، بسیاری از افراد متوجه می ‌شوند که آلاچیق معمولی ارزان تر است، بنابراین در هزینه‌ های نیروی کار صرفه جویی می‌ شود. طیف گسترده ای از کیت ‌های آلاچیق برای مونتاژ در دسترس هستند و از طرف دیگر، برای کسانی که قصد دارند یک سازه را به صورت سفارشی بسازند، طرح ‌های متعدد بسیاری در اختیار خواهد بود.

با این حال، آلاچیق‌ های فصلی می‌توانند یک گزینه کم هزینه برای باغ باشند. در حالی که ممکن است چندین سال دوام بیاورند، اما روکش‌ های پارچه ‌ای به راحتی ممکن است آسیب دیده و یا پاره می‌شوند و ممکن است نیاز به تعویض بیشتر داشته باشند. مدل‌ های بهتر دارای پانل‌ های سقفی پلی‌کربنات هستند که بسیار قوی تر بوده اما همچنان بسیار سبک به نظر می ‎رسند.

پرگولا بهتر است یا آلاچیق؟

در پاسخ به این سول که کدامیک بهتر است، می توان گفت:

  • پرگولا بنا به ماهیت خود یک سازه مستقل به شمار می ‌آید. اگرچه ممکن است در نزدیکی ساختمان‌ های دیگر قرار گیرد، اما برای پشتیبانی به آنها متکی نیست. پرگولا را اغلب می ‌توان با دیوار موجود به عنوان یک طرفه ساخت. یک صفحه تکیه ‌گاه به دیوار ثابت می ‌شود و ساختار سقف اصلی از آن خارج خواهدشد؛ سپس دو گوشه بیرونی توسط نوعی پایه یا ستون پشتیبانی می ‌شوند.
  • ممکن است نیازی به مجوز نداشته باشید، اما ارزش آن را دارد که هنگام برنامه ریزی پرگولا یا آلاچیق خود، کد های ساختمان محلی را بررسی کنید. اندازه سازه به ندرت مشکل ساز است، اما نزدیکی به خیابان یا می ‌تواند یک مسئله مهم باشد، زیرا ممکن است سروصدا شما را اذیت کند.
  • هر دو سازه در فضای باز می ‌توانند به یک خانه ارزش بیافزایند. هر چیزی که استفاده از فضاهای بیرونی خانه را به حداکثر برساند، می ‌تواند ملک را برای خریداران جذاب تر کند. میزان ارزش افزوده تا حدی به محل قرارگیری ملک بستگی دارد و خانه‌ های واقع در مناطق جنوبی، که در آن ‌ها می‌ توان در طول سال از فضای باز استفاده کرد، احتمالاً سود بیشتری به دست خواهند آورد.

نکته پایانی

هنگام مقایسه پرگولا و آلاچیق باید چندین فاکتور را در نظر گرفت. هر دو می ‌توانند ساختارهای بسیار جذاب و همه ‌کاره باشند و عملاً هیچ محدودیتی برای امکانات طراحی وجود ندارد. به یاد داشته باشید که تفاوت آن ها به دو چیز مربوط می ‌شود: میزان حفاظت از آب و هوا و بودجه موجود. بنابراین، با توجه به هدفی که دارید و همچنین سبک ملک شما، می‌توانید در فضای آن یک آلاچیق یا پرگولای کاربردی بسازید.

گروه صنعتی هوبر همرا با تیم متخصص طراحی و اجرای خود در زمینه ارائه انواع سازه و سقف های متحرک پارچه ای ارائه خدمات می نماید. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در هوبر با شماره 02188607832 تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *