مزایای استفاده از روف گاردن

امروزه فضای سبز در داخل شهر ها به‌ خصوص شهر های بزرگ، به‌ طور گسترده ‌ای به‌ عنوان راهی جهت افزایش کیفیت هوا و همچنین استفاده از فضای بهتر شناخته‌ شده است. اما با توجه به کمبود فضا به دلیل افزایش آسمان‌ خراش‌ ها و همچنین قیمت بسیار بالای زمین، ساخت پارک ها و ایجاد فضایی طبیعی با مشکلات مختلفی رو به‌ رو شده‌ است. اینجاست که باغ‌ های موجود در پشت‌ بام‌ ها به‌ راهی بسیار مناسب برای استفاده از یک فضای سبز تبدیل شده و به‌ عنوان یک عنصر اصلی در طرح‌ های توسعه جدید شناخته شده‌ است. باغ‌ های موجود در پشت‌ بام‌ ها بسیار خیره‌ کننده بوده و می‌ توانند مناظر بی‌ نظیری را ارائه دهند که علاوه‌ بر راهی بسیار کارآمد و جذاب جهت لذت بردن از یک خلوتگاه آرام در قلب شهر، می‌ توانند محیطی بسیار دل‌ نشین در شلوغی شهر را ارائه دهند.

با توجه به توضیحات، به باغ‌ ها و فضای سبز موجود در پشت‌ بام ساختمان‌ ها، روف گاردن گفته‌ شده که فراتر از تأثیرات بصری بسیار منحصر به‌ فرد، دارای مزایای مختلفی نیز هستند. در ادامه با بررسی مزایای استفاده از روف گاردن همراه ما باشید.

اهمیت وجود روف گاردن

روف گاردن ها یک ویژگی بسیار مطلوب برای ساکنان شهر ها در ساختمان‌ های مسکونی و غیر مسکونی بوده و می‌ توانند واحه‌ ای از فضای سبز را در منطقه ‌ای که امکان آن وجود ندارد، فراهم کنند. وجود روف گاردن ها به مردم ارتباط بسیار مطلوبی را با طبیعت داده و دسترسی به فضای سبز را در وسط شهر فراهم می‌ کند. روف گاردن ها علاوه‌ بر کاهش سطح استرس در افراد در فعالیت‌ ها و جنب‌ و جوش‌ های روزانه، می‌ تواند به‌ عنوان مهم‌ ترین ویژگی یک مکان مسکونی یا تجاری نیز شناخته‌ شده و سبب ارزش افزوده ساختمان شود. از روف گاردن ها علاوه در بام ساختمان‌ های مسکونی، در انواع ساختمان‌ های اداری و تجاری نیز مانند رستوران‌ ها، کافی‌ شاپ‌ ها، مراکز خرید بزرگ و غیره نیز استفاده می‌ شود. به‌ طور کلی وجود روف گاردن و یا باغ‌ های موجود در پشت‌ بام، تأثیر بسیار مثبتی در افراد و همچنین ظاهر بافت شهری داشته و به‌ عنوان راهی جهت بهبود کیفیت هوا و همچنین کاهش گرمای کلی شناخته‌ می شود. استفاده از روف گاردن ها دارای مزایای بسیار زیادی است که در ادامه مقاله به بررسی آن‌ ها خواهیم پرداخت.

برترین مزیت های استفاده از روف گاردن

از جمله مزایای استفاده از روف گاردن می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از طبیعت

تصور کنید که پس‌ از یک روز پر مشغله، قصد دارید که از فضای باز لذت ببرید. به بالا ترین طبقه‌ ساختمان می‌ روید و در محیطی بسیار زیبا و دارای مناظر فوق‌ العاده وقت خود را گذرانده و از هوای مطلوب لذت می‌ برید. باغ‌ های موجود در پشت‌ بام در مکان‌ هایی که کمی مدرن هستند مانند ساختمان های بزرگ کلان‌ شهر ها، تماس با طبیعت را برای انسان فراهم می‌ کند. بر طبق مطالعات انجام‌ شده، تماس منظم انسان با طبیعت و فضای سبز در مناطق شهری بسیار شلوغ، می‌ تواند به سلامت روان آن‌ ها کمک کرده و همچنین سبب رفع خستگی آن‌ ها شود. علاوه‌ بر این وجود روف گاردن ها سطح آلودگی هوا در محیط را کاهش داده و سبب افزایش کیفیت آب‌ و هوای و موجود در پشت‌ بام می‌ شود.

 • بهبود کیفیت هوا

وجود روف گاردن ها نه‌ تنها از طریق گیاهان و فرآیند های فتوسنتز سبب بهبود کیفیت هوا می‌ شوند، بلکه با رسوب در فضای موجود، به فیلتر ذرات و همچنین کاهش گاز های هوای آلوده نیز کمک می‌ کنند. وجود بام‌ های سبز همچنین به کاهش توزیع گرد و غبار در هوا نیز کمک کرده و سبب تولید مه‌ دود شده و همچنین در نهایت منجر به کاهش انتشار گاز های گلخانه ‌ای در مناطق شهری می‌ شوند. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که یک بام سبز در یک شهر ممکن است به‌ تنهایی تأثیر زیادی در آب‌ و هوای کلی شهر نداشته، اما تعداد بیشتر روف گاردن ها بر روی بام‌ ها در شهر می‌ تواند تأثیر بسیار مثبت و قابل‌ توجهی را داشته باشد.

 • ارزش افزوده املاک

روف گاردن ها می‌ توانند ارزش املاک را به‌ طور قابل‌ توجهی افزایش دهند. وجود روف گاردن ها در بام ساختمان‌ های مسکونی و غیر مسکونی، به‌ طور قابل‌ ملاحظه ‌ای ارزش فروش و یا اجاره ‌ای ساختمان را افزایش داده و می‌ تواند ارزش اموال را بالا ببرد. زیرا بارز ترین مزیت یک روف گاردن به‌ عنوان یک وسیله‌ رفاهی ارزشمند بوده و ارزش کلی ساختمان را که هزینه‌ های بسیار کمی برای آن صرف شده‌ است را افزایش می‌ دهد.

 • عایق بسیار مناسب

به‌ طور کلی ساختمان‌ هایی که دارای روف گاردن هستند، در تابستان خنک‌ تر هستند و در فصل زمستان نیز تنها ۳۰ درصد از گرمای خود را از دست می‌ دهند. همچنین این ساختمان‌ ها در تمام طول سال عایق صدا هستند و می‌ توانند به دلیل صرفه‌ جویی در مصرف انرژی، بسیار مقرون‌ به‌ صرفه نیز باشند. زیرا سطح سر و صدا در داخل ساختمان‌ هایی که دارای روف گاردن هستند بسیار کاهش یافته و همچنین مقاومت حرارتی بسیار خوبی را در طول سال ارائه می‌ دهند.

 • ارائه مزایای اجتماعی

وجود روف گاردن ها در پشت‌ بام‌ ها و یا پاسیو، کاربرد ساختمان را افزایش داده و کشت باغچه‌ ها هم در سطح زمین و هم در بام‌ ها نه‌ تنها فضا های عالی برای استراحت و لذت را فراهم می‌ کند، بلکه برای تماشای مناظر نیز بسیار گزینه عالی هستند.

 • استفاده مؤثر از آب باران

باران منبع رایگانی است که ما از محیط به دست می‌ آوریم و روف گاردن های موجود در پشت‌ بام‌ ها برای استفاده مؤثر از آب باران بسیار عالی می‌ باشند. در طول تابستان روف گاردن ها می‌ توانند تا ۸۰ درصد بارندگی را در خود حفظ کرده و در زمستان نیز این میزان تا ۴۰ درصد می‌ باشد. این امر سبب کاهش خروج آب از ساختمان شده و علاوه‌ بر آن سبب صرفه‌ جویی در مصرف آب نیز خواهد شد.

 • افزایش طول عمر ساختمان

وجود روف گاردن در بام ساختمان‌ ها، به این معنی است که آن‌ ها به‌ طور بالقوه ‌ای در دوام و ماندگاری مصالح به‌ کار رفته در ساختمان تاثیر گذار هستند. این مزیت می‌ تواند شامل محافظت از پوشش های موجود بر روی سقف، پوشش‌ های ضد آب، کاهش استفاده از سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی، و همچنین تهویه مناسب باشد. همچنین این سیستم‌ ها به نگهداری کمتری نیاز خواهند داشت.

از دیگر مزایای استفاده از باغ‌ های روی پشت‌ بام می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اجرا و نصب آسان روف گاردن
 • استفاده از فضای بیشتر به‌ ویژه در کلان‌ شهر ها
 • استفاده از گرمای خورشید در فصل تابستان
 • مدیریت آب در هنگام بارندگی و طوفان های شدید
 • گذراندن اوقات فراغت با خانواده

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، یکی از مزایای استفاده از روف گاردن ها، نصب و اجرای آسان آن ها است. اما با این‌ حال اجرای آن‌ ها نیاز به تخصص و تجربه در این حرفه داشته و بهتر است که برای اجرای آن‌ ها، از تکنیسین‌ ها و کارشناسان مرتبط با این زمینه بهره ‌مند شوید.

در پایان

شرکت صنعتی هوبر دارای بیش‌ از ۵ سال سابقه در زمینه اجرای انواع سقف ها و سایبان متحرک و همچنین انواع روف گاردن است و از تیمی از کارشناسان و طراحان متخصص و حرفه ‌ای در این زمینه بهره می برد.

اگر شما نیز قصد اجرای روف گاردن بر بام ساختمان خود را دارید، می‌ توانید از تخصص و طراحی‌ های مدرن کارشناسان ما در هوبر بهره‌ مند شوند. جهت برقراری ارتباط با این مجموعه تنها کافیست با شماره‌ های درج شده در سایت تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *