عملکرد آپاراتوس در سقف متحرک

سیستم‌ های سقف جمع شونده و یا سقف‌ های متحرک، یکی از جذاب‌ ترین و مدرن‌ ترین سازه‌ های امروزی هستند که در بسیاری از مکان‌ های لوکس همچون منازل ویلایی، کافی‌ شاپ، رستوران، هتل، استادیوم‌ ها و غیره به کار برده می‌ شوند. در طراحی و ساخت سقف‌ های متحرک، از تجهیزات و متریال‌ های بسیار با کیفیت و مرغوبی استفاده شده و بر اساس کاربرد و نوع بازشو خود، دارای انواع بسیار متفاوتی هستند. یکی از مهم‌ ترین تجهیزات به‌ کار رفته در سقف های متحرک که اساس عملکرد بازشوی این سقف‌ ها با تکیه بر این تجهیز است، ریل می‌ باشد. وظیفه اصلی ریل‌ ها در انواع سقف‌ های متحرک، کمک به حرکت سقف توسط تسمه‌ ها و چرخ‌ هایی است که در داخل آن‌ ها تعبیه شده‌ اند و به‌ همین جهت عملکرد باز و بسته شدن سقف‌ های متحرک را بسیار بهبود می‌ بخشد.

در هنگام طراحی و اجرای ریل سقف‌ های متحرک نیز از قطعه دیگری به‌ نام آپاراتوس به‌ کار برده می‌ شود و این قطعه در بهبود عملکرد ریل‌ ها نقش بسیار مؤثری خواهد داشت که در ادامه مقاله به بررسی آن و عملکرد آن خواهیم پرداخت. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

عملکرد آپاراتوس در ابتدای ریل سقف متحرک

آپاراتوس، قطعه‌ ای بسیار حائز اهمیت در ریل‌ سقف‌ های متحرک است و با توجه به موقعیت قرارگیری خود در ابتدا و یا انتهای ریل، دارای نقش بسیار مهمی می‌ باشد. در طراحی و ساخت قطعه آپاراتوس، به‌ دلیل اهمیت و وجود حساسیت در عملکرد آن، از متریال‌ های بسیار مرغوب و با کیفیتی استفاده‌ شده و بنابراین این قطعات از دوام و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار هستند. به‌ طور معمول نیز در ساخت آپاراتوس های ابتدایی و انتهایی ریل‌ ها، از فلزاتی چون فلز آلومینیوم بسیار با کیفیت و ضد زنگ استفاده‌ می شود و اتصالات موجود در آن نیز همگی مرغوب و دارای خواص ضد زنگ و ضد خوردگی هستند.

همان‌ طور که گفته شد در ریل‌ سقف‌ های متحرک، تسمه و چرخ‌ هایی جهت عملکرد باز و بسته شدن این سقف‌ ها تعبیه شده اند و وظیفه اصلی آپاراتوس ابتدایی در ریل‌ ها نیز، کنترل بر میزان کشش تسمه ها جهت باز شدن سقف‌ های متحرک است. در واقع آپاراتوس های جلوی ریل به‌ صورت دو باکت در تجهیزات شیار مانند هستند که در دو طرف سقف متحرک قرار گرفته و با حرکت خود به سوی کشویی در ریل‌ ها، سبب انتقال نیرو از تسمه به چرخ‌ های ریل می شوند و در آخر کشش مناسب در سقف متحرک پارچه‌ ای را ایجاد می‌ نماید.

سقف جمع شونده

عملکرد آپاراتوس در انتهای ریل سقف متحرک

آپاراتوس های انتهایی ریل سقف‌ های متحرک نیز دارای عملکردی مشابه با آپاراتوس های ابتدایی هستند و در طراحی و ساخت آن‌ ها از متریال هایی چون فلز و پلاستیک به‌ کار برده می‌ شود. کیفیت و مرغوبیت آپاراتوس های فلزی انتهایی ریل، نسبت‌ به آپاراتوس های پلاستیکی بسیار بالاتر است و بنابراین از دوام و مقاومت بیشتری نیز در برابر آسیب هایی چون خوردگی، پوسیدگی، تغییر رنگ و غیره برخوردار هستند. همچنین میزان کنترل تسمه در داخل ریل توسط آپاراتوس های فلزی جهت ایجاد کشش مناسب در سقف‌ های متحرک، بسیار بالاتر از آپاراتوس های پلاستیکی است و از این‌ رو دارای کاربرد بیشتری نیز می‌ باشند.

آپاراتوس های انتهایی در ریل سقف‌ های متحرک، در بخش انتهایی ریل‌ ها و در دو طرف موتور سقف‌ های متحرک تعبیه می‌ شوند و وظیفه اصلی آن‌ ها، بهبود در انتقال نیرو از شفت موتور سقف‌ های متحرک به تسمه‌ های موجود در داخل ریل جهت ایجاد کشش مناسب در سقف‌ های متحرک برقی می‌ باشد.

مزایای آپاراتوس در ریل سقف‌ های متحرک

از جمله مزایای قطعه آپاراتوس و اهمیت عملکرد آن در ابتدا و انتهای ریل سقف‌ های متحرک، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • طراحی و ساخت از متریال‌ های بسیار مرغوب و با کیفیت همچون فلزات ضد زنگ
  • بهبود در عملکرد بازشوی سقف‌ های متحرک
  • ایجاد کشش مناسب در سقف‌ های متحرک
  • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری در صورت ساخت با متریال‌ های با کیفیت
  • قابل‌ اجرا در انواع سقف‌ های متحرک پارچه‌ ای

در پایان

شرکت صنعتی هوبر با بیش‌ از ۵ سال تجربه در زمینه طراحی و اجرای پروژه‌ های سقف و سایبان متحرک، مشغول به فعالیت بوده و در این‌ راستا نیز دارای تیم طراحی و اجرایی بسیار با تجربه و کارآزموده می‌ باشد. از جمله تولیدات بسیار با کیفیت این مجموعه نیز می‌ توان به انواع سقف متحرک پارچه‌ ای، انواع سقف و سایبان جمع شونده، سقف برقی و پرگولا اشاره نمود.

مشتریان عزیز می‌ توانید جهت دریافت راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم برای خرید محصولات این مجموعه، با شرکت هوبر تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را از کارشناسان این مجموعه دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *