انواع سقف متحرک

سقف متحرک در انواع متنوعی طراحی، تولید و اجرا می شود که هر یک از آن ها کاربرد های مختص به خود دارند.

سقف متحرک و یا سقف جمع شونده سیستمی است که می‌ تواند غلت بخورد یا جمع شود و در صورت نیاز به نور خورشید، عناصر را در معرض آن قرار دهد. در صورت وجود آب و هوای بد، می ‌توان آن را برای محافظت در برابر آفتاب و باران جمع کرد. انواع سقف متحرک به این منظور طراحی شده تا کاربر بتواند با باز کردن یا بستن سیستم متناسب با شرایط آب و هوایی، بیشترین بهره برداری را از منطقه و شرایط آب و هوایی خود داشته باشد.

سقف جمع شونده یک سیستم حفاظتی پویا در برابر آفتاب است که به نور خورشید و نور طبیعی اجازه می ‌دهد تا به محیط زندگی و کار شما برسد و در عین حال از تابش خیره کننده، اثر گرمخانه و باران جلوگیری کند. آن ها را می ‌توان به عنوان یک المان متصل به یک خانه یا با ویژگی‌های مستقل برای پوشاندن فضای باز مانند استخر یا ناهار خوری طراحی و اجرا کرد.

کاربرد انواع سقف متحرک

سقف های  جمع شونده را می‌ توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • خانه ‌های شخصی
 • استادیوم
 • حیاط ‌ها
 • رستوران‌ ها
 • روف گاردن
 • استخر

و موارد بسیاری دیگر

اغلب اوقات، سیستم‌ های سقف جمع ‌شونده در مکانی مورد استفاده قرار می گیرند که مالک به دنبال چیزی بیش از محافظت در برابر آفتاب و توانایی جلوگیری از محدودیت ‌های جوی است که او را قادر می ‌سازد از فضای بیرونی خود در تمام طول سال برای سرگرمی استفاده کند.

انواع سقف متحرک

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد انواع مختلفی از سقف ‌های جمع شونده برای هر شرایطی وجود دارد، از جمله:

 • بدون ستون ‌های جلو یا ناودان

از پرکاربرد ترین انواع سقف های متحرک می توان به آن هایی اشاره کرد که هیچ ستونی در جلو یا ناودان جلویی ندارد. می ‌توان آن را بر روی ساختار موجود نصب کرد، یا در صورت لزوم در آن ادغام نمود.

 • سقف جمع شونده خود نگهدارنده

یک سقف متحرک با یک سیستم ناودانی یکپارچه را می ‌توان در مناطق بزرگ در سیستم‌ های منفرد یا چندین سیستم جفت شده در کنار هم برای انعطاف پذیری بیشتر استفاده کرد.

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا به یک ناودان باران نیاز دارید یا خیر، در نظر بگیرید که آیا منطقه‌ ای نیاز به سایه دارد تا حدودی باغ یا چمن را می ‌پوشاند و آیا شیب سیستم سقف به باران اجازه می‌ دهد تا به سادگی به باغ سرازیر شود یا خیر.

 • سیستم ‌های سقف جمع شونده ذوزنقه ای

مدل دیگر شامل سیستم ‌های ذوزنقه ای است که به باران اجازه می ‌دهد به جای واحدهای جلویی به طرفین برود. آن ها می ‌توانند در ظاهر سنتی مربعی و یا سیستم ‌های منحنی ظریفی باشند که در فضای باز به لحاظ بصری خیره کننده خواهند بود.

نحوه عملکرد سقف جمع شونده

سیستم های سقف جمع شونده سازه‌ های سایه ‌ای هستند که در کنار یک ساختمان موجود ساخته می ‌شوند. سقف را م ی‌توان در صورت عدم استفاده از آن به طور فشرده جمع کرد، سپس با استفاده از یک سیستم درایو خودکار می ‌توان در صورت لزوم با لمس یک دکمه هوشمند آن را باز نمود.

لازم به توضیح است موتوری که در سر واحد قرار دارد تسمه ‌های واقع در داخل تیرهای سیستم سقف را می‌چرخاند. این تسمه ‌ها به میله ‌های متقاطع آلومینیومی متصل می ‌شوند که به غشای پارچه متصل هستند. هنگامی که تسمه ‌ها در داخل تیر ها حرکت می ‌کنند، میله‌ ها پارچه را در امتداد برآمدگی سیستم حرکت می‌ دهند و زمانی که پارچه به بیرونی ترین حد خود می‌رسد، غشاء برای یک پوشش تمیز و ضد آب کشیده می‌ شود.

مزایای انواع سقف متحرک

استفاده از انواع سقف متحرک دارای مزایای بی شماریست که در ادامه به مهترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • ارتقاء سلامت و بهداشت

عصر جدید طراحی، به گردش هوای بسیار نیاز دارد، زیرا ثابت شده که سیستم ‌های تهویه سنتی بخشی از مشکل گسترش ویروس ‌های عفونی منتقله از هوا هستند. با بهره گیری از انواع سقف متحرک دسترسی به تهویه مناسب به خوبی ممکن می شود.

 • به حداکثر رساندن فضا و درآمد

به طور طبیعی، اضافه کردن یک محفظه می ‌تواند فضای فیزیکی را که اشغال می‌کنید افزایش دهد. برای مثال، اگر محیطی که قبلاً در فضای باز بود، مانند پاسیو روی پشت بام را محصور کنید، حتی با ایجاد یک دگرگونی ساده، مانند بریدن یک سوراخ در سقف و افزودن نورگیر به فضای موجود، به سادگی یک محیط تاریک را به محیطی با آفتاب و هوای تازه تبدیل می ‌کند.

 • کاهش هزینه ‌های چرخه عمر

با استفاده از انواع سقف متحرک که در آن از ساختار خرپایی آلومینیومی استفاده شده است بدون نیاز به تعمیر و نگهداری، با گذشت زمان، صرفه جویی طولانی مدت فوق العاده ‌ای فراهم می شود.

 • نور طبیعی و روشنایی

ساختار سقف متحرک، به نور طبیعی اجازه می ‌دهد تا در فضای شما فیلتر شده اعمال شود و شما با باز و یا جمع کردن آن تصمیم گیرنده در میزان برخورداری از نور طبیعی باشید.

 • شرایطی که در تمام طول سال عالی است

سقف ‌های متحرک به عبارتی نورگیرهای متحرک جمع‌ شونده هستند، بنابراین دیگر هرگز در معرض هوای بد قرار نخواهید داشت. با زدن یک دکمه، فضای داخلی شما به فضای بیرونی تبدیل می‌شود و بالعکس.

 • راه حل کامل برای مکان ‌های زیبا

این سقف ‌های جمع شونده و نورگیرها به صورت سفارشی طراحی و اجرا می شوند تا راه حل ‌ها و نیاز های زیبایی، موقعیت مکانی و مخاطبان شما را برآورده سازند.

 • بدون نیاز تعمیر و نگهداری

با روزهای خرابی و تعمیر و نگهداری خداحافظی کنید، یک سیستم قاب آلومینیومی می ‌تواند جوهای مرطوب و شیمیایی را در هر آب و هوا یا منطقه ‌ای تحمل کند.

 • انرژی کارآمد از طریق تهویه طبیعی

ساختمان‌ های سنتی در بیشتر موارد چنین اجازه ای را نمی دهند. با این حال، هنگامی که سقف و دیوارهای ساختمانی را باز می ‌کنید که جمع شونده است، آن را به یک تهویه طبیعی تبدیل خواهید کرد. هنگامی که دیوارهای شما باز می‌ شود و هوا به داخل دمیده خواهد شد و همچنین با جمع کردن سقف، گرما به سمت بالا رانده می ‌شود، بنابراین بالا می ‌رود و از محیط خارج می شود. در حالی که هنوز یک سیستم هوادهی برای گرمایش دارید، ممکن است دیگر هرگز فضا را خنک نکنید.

مهم ترین نکات در انتخاب انواع سقف متحرک

در اینجا توجه به این موضع لازم است که با خرید سقف متحرک شما به دنبال محافظت در برابر باران هستید یا فقط محافظت در برابر آفتاب؟ سقف جمع شونده با پارچه ضد آب ساخته شده که امکان استفاده از فضای بیرونی را در تمام طول سال با انعطاف پذیری بسیار فراهم می‌ کند. بنابراین اگر به دنبال یک عنصر ضد آب برای خود هستید، سقف جمع شونده بهترین گزینه برای شما است.

گزینه ‌های مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، همچون توجه به نورپردازی، ناودان و روان آب و ترکیب سقف شما با رنگ پارچه و پوشش پودری در طراحی محل مورد نظر شما. ناگفته نماند، اگر به دنبال اتوماسیون سقف خود با سنسورهای باد و باران هستید، در نظر داشته باشید که سقف متحرک باعث سهولت کار و آرامش خاطر شما خواهد شد.

در پایان

چه در حال شروع یک طراحی جدید و چه در حال بازسازی یک فضای موجود هستید، هنگامی که تصمیم می‌گیرید یک سقف متحرک را در یک پروژه ادغام کنید، مزایای متعددی فراتر از زیبایی شناسی وجود دارد. با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، یک سقف متحرک می ‌تواند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و قابلیت‌ های بسیاری را در اختیار شما قرار دهد.

گروه صنعتی هوبر، اولین و برترین طراح، تولیدکننده و مجری انواع سقف متحرک پارچه ای، سقف جمع شونده، سایبان متحرک و پرگولا در کشور با بیش از صد ها پروژه موفق می باشد. کارشناسان هوبر در تمامی مراحل ثبت سفارش از دریافت مشاوره رایگان تا خرید و نصب و سپس ارائه خدمات پس از فروش همراه شما عزیزان هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر تنها کافیست با کارشناسان ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *