روف گاردن پرتابل مدولار

روف گاردن و یا بام های سبز، به‌ عنوان فضا های اجتماعی با ویژگی‌ های معماری ساخته می‌ شوند و علاوه‌ بر عایق‌ بندی ساختمان‌ ها در برابر افزایش یا از دست دادن گرما، می‌ توانند سبب تغییرات چشمگیری نیز در قسمت پشت‌ بام آن‌ ها شوند. روف گاردن ها در واقع فضا های بسیار کاربردی و زیبا هستند که به‌ طور معمول در قسمت پشت‌ بام ساختمان‌ های تجاری، اداری و یا مسکونی طراحی و ساخته می‌ شوند. در تمامی روف گاردن ها، از پوشش های گیاهی مناسب با آن منطقه و همچنین سایر تجهیزات و المان ها همچون مبلمان، سایبان های متحرک، آتشدان، المان‌ های دکوراتیو، آب‌ نما و غیره به کار برده شده و با توجه به متراژ محیط و همچنین سفارش، در انواع گوناگونی طراحی می‌ شوند. در واقع روف گاردن ها در سبک‌ های متفاوتی قابل‌ اجرا هستند که یکی از سبک‌ های آن، به روش پرتابل مدولار است.

در ادامه مقاله به اجرای روف گاردن به سبک پرتابل مدولار پرداخته و ویژگی‌ ها و مشخصات آن را بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

روف گاردن به سبک پرتابل مدولار چیست؟

طراحی و اجرای روف گاردن در قسمت پشت‌ بام ساختمان‌ ها، با توجه به متراژ بام و همچنین نوع زیرسازی‌ های قابل‌ انجام، می‌ تواند دشواری‌ ها و چالش‌ های بسیار زیادی را در پی داشته باشد. به‌ همین دلیل در حال‌ حاضر سبک جدیدی از طراحی و ساخت روف گاردن در قسمت پشت‌ بام ساختمان‌ ها استفاده می‌ شود که به آن سبک پرتابل مدولار گفته می‌ شود. طراحی روف گاردن به سبک پرتال مدولار، کمترین آسیب و صدمات جانبی را به بام سازه وارد نموده و از طرفی نصب و اجرای آن نیز بسیار آسان‌ تر و راحت‌ تر از سایر سبک‌ های روف گاردن است. در این روش از طراحی روف گاردن ها، بدون نیاز به زیرسازی و بسترسازی، تمامی اجزای روف گاردن همانند جعبه و فلاور باکس‌ ها، به‌ صورت پیش‌ ساخته و آماده بر روی سطح پشت‌ بام‌ ها در جایگاه خود قرار گرفته و بنابراین بدون نیاز به زهکشی، به‌ راحتی اجرا شده و هیچ‌ گونه آسیبی به سطح بام وارد نمی‌ کنند. این نوع روف گاردن ها تحت عنوان روف گاردن های پیش‌ ساخته نیز شناخته می‌ شوند و قابل‌ اجرا و طراحی بر روی انواع بام ساختمان‌ ها با متراژهای متفاوت هستند.

مشخصات روف گاردن پرتابل مدولار

روف گاردن هایی که دارای سبک پرتابل مدولار در طراحی و ساخت خود هستند، به‌ عنوان روف گاردن های پیش‌ ساخته نیز شناخته می‌ شوند و به‌ طور معمول تجهیزات استفاده‌ شده در این روش، قابل بازیافت و دوست دار با محیط‌ زیست هستند. در سبک پرتابل مدولار، برای طراحی و ساخت روف گاردن در سطح بام، نیازی به زیرسازی، زهکشی و آماده‌سازی بستر نبوده و تمامی تجهیزات آن همانند پوشش های گیاهی، فلاور باکس‌ ها و غیره به‌ صورت پیش‌ساخته در جایگاه خود بر روی بام قرار می‌ گیرند. این نوع روف گاردن ها قابل طراحی و اجرا بر روی تمامی بام‌ ها با متراژ های متفاوت هستند و علاوه‌ بر عدم آسیب به سازه، می‌ تواند فضایی بسیار شیک و منحصر به‌ فرد را در قسمت پشت‌ بام ایجاد کنند. در قسمت کفپوش روف گاردن های پرتابل مدولار نیز به‌ طور معمول از متریال‌ های چوب پلاست و یا ترموود استفاده می‌ شود و از جمله بارزترین مشخصات و مزایای این نوع روف گاردن ها، می‌ توان به قابلیت جا به جایی تجهیزات آن به بام دیگر و سرعت عمل بسیار بالا در طراحی و اجرای آن اشاره نمود.

سقف متحرک هوبر

مزایای روف گاردن به سبک پرتابل مدولار

از جمله مهم‌ ترین مزایای طراحی و اجرای روف گاردن به سبک پرتابل مدولار، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت عمل بالا در طراحی و اجرا
 • قابل تطبیق با انواع پشت‌ بام‌ ها با متراژ های متفاوت
 • طراحی به‌ صورت پیش‌ ساخته
 • عدم آسیب به سطح بام و مقاومت ساختمان
 • قابلیت بازیافت تجهیزات مصرفی
 • استفاده از انواع پوشش های گیاهی
 • دارای نمایی بسیار شیک و منحصر به‌ فرد
 • عدم نیاز به زیرساخت و بستر سازی بام
 • قابلیت جا به جایی روف گاردن و بام دیگر
 • عدم وارد آمدن بار مرده به ساختمان
 • هزینه مناسب با توجه به ویژگی‌ های کاربردی

مراحل اجرای روف گاردن پرتابل مدولار

در این روش از طراحی و اجرای روف گاردن، ابتدا سطح بام توسط کارشناسان و طراحان به‌ طور کامل مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به درخواست مشتری و همچنین امکانات موجود در بام، طرح اولیه برای ساخت روف گاردن به سبک پرتابل مدولار پیاده‌ سازی می‌ شود. پس‌ از توافق میان طرفین، طراحی توسط نرم‌افزار های سه‌ بعدی انجام گرفته و پس‌ از تأیید طرح نهایی توسط کارفرما، بسترسازی ساده بام برای اجرای روف گاردن انجام می‌ شود. طراحی روف گاردن به سبک پرتابل مدولار، نیاز به بسترسازی و زیرساخت تخصصی نداشته و تنها برای همسطح‌ سازی جهت قرارگیری تجهیزات اقداماتی انجام می‌ گیرد. سپس تجهیزات پیش‌ ساخته روف گاردن با توجه به نوع طراحی و سفارش کارفرما، از بهترین کیفیت‌ ها انتخاب شده و آماده قرارگیری در محل خود در قسمت بام می‌ شوند. پوشش گیاهی در این نوع روف گاردن نیز با توجه به شرایط آب‌ و هوایی منطقه انتخاب شده و تمامی آن‌ ها در داخل فلاور باکس‌ ها و جعبه‌ های مخصوص قرار گرفته و هیچ‌ گونه تماسی با سطح بام نخواهند داشت.

هزینه اجرای روف گاردن به سبک پرتابل مدولار

عوامل بسیار متعددی بر تعیین هزینه اجرای روف گاردن به سبک پرتابل مدولار تأثیرگذار هستند که از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به متراژ بام، شرایط آب‌ و هوایی منطقه‌ ای، تخصص تیم اجرایی، نوع پوشش گیاهی، سایر تجهیزات استفاده‌ شده و غیره اشاره نمود.


اینجا بخوانید: طراحی و ساخت روف گاردن کلاسیک

در پایان

شرکت صنعتی هوبر، با بهره‌ مندی از نیرو های بسیار متخصص و با تجربه، دارای بیش‌ از ۵ سال تجربه در زمینه اجرای پروژه‌ های سقف متحرک بوده و تمامی محصولات و سازه‌ های متحرک خود را در بالاترین کیفیت و مناسب‌ ترین قیمت به مشتریان عرضه می‌ کند. شما عزیزان می‌ توانید جهت بهره‌ مندی از خدمات حرفه‌ ای این مجموعه و دریافت راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم در رابطه با هر یک از سقف و سایبان های متحرک، با این مجموعه تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *