سقف متحرک استخر

 از کاربردهای اصلی سقف متحرک می توان به نصب آن برای استخر ها اشاره کرد که سبب می شود استفاده از استخر در فصل های تابستان و زمستان با آسودگی ممکن شود. سقف متحرکی که برای استخر نصب می شود به صورت دستی و برقی قابل باز و بسته شدن خواهد بود و می توان در مواقعی همچون بارندگی، طوفان یا تابش نور خورشید، سقف را بست و از شنا کردن در آب تمیز و بدون مزاحمت عوامل محیطی لذت برد. اگر قصد سفارش ساخت سقف متحرک برای استخر خود دارید، در ادامه این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد پس همراه ما باشید.

انواع مدل های سقف متحرک استخر

این نوع سقف در مدل های مختلفی قابل اجراست که شما با توجه به متراژ استخر و سلیقه خود، می توانید سفارش ساخت یکی از این مدل ها را داشته باشید:

  • سقف استخر تلسکوپی

سقف استخر تلسکوپی یا ساید به صورت تلسکوپ شامل بخش های با اختلاف سطح متفاوت است به گونه ای که ابتدای سقف بلند تر و در انتها کوتاه تر می شود. این مدل سقف متحرک با یک ریل در طرفین سازه به صورت دستی یا اتومات کار می کند و قابل استفاده در تمام فصول سال است.

  • سقف استخر سانترال

سقف استخر سانترال شبیه مدل تلسکوپی است اما تفاوت آن ها این است که در مدل ساید از یک سمت چپ به راست یا راست به چپ به طور کامل جمع می شود اما سقف متحرک مدل سانترال از وسط به دو طرف بسته می شود. این مدل سقف متحرک نیز قابل اجرا به صورت دستی و موتور دار می باشد.

  • سقف استخر دیواری

اگر استخر خیلی بزرگی ندارید می توانید سقف مدل دیواری برای آن بسازید. این مدل سقف از یک سمت به دیوار وصل می شود و بازشوی آن معمولاً مشابه با مدل تلسکوپی است. سقف متحرک دیواری به دلیل ابعاد کوچک تر و استفاده از متریال های کمتر هزینه ساخت و اجرای مناسب تری دارد.

مزایای نصب سقف متحرک برای استخر

سقف متحرک می تواند استفاده از استخر را در روزهای گرم تابستانی و روزهای سرد زمستانی ممکن کند. در زمان بارندگی که هوا سرد است، شما می توانید سقف استخر را ببندید و در محیطی گرم و بدون مزاحمت، شنا کنید یا در روز های گرم که آفتاب باعث تغییرات دمایی در آب استخر می شود، نصب سقف متحرک بهترین راهکار برای جلوگیری از این مشکل است.

گذشته از این مزایا، سقف متحرک نصب شده بر روی استخر از کثیف شدن آب استخر هم جلوگیری می کند و اجازه ریختن خاک و برگ درختان را داخل آب نمی دهد.

این سقف ضد ضربه و مقاوم در برابر شکستگی است و اگر مدل شیشه ای را انتخاب کنید، از جنش شیشه های نشکن و مقاوم استفاده می شود. این سازه در شرایط جوی گوناگون سازگار است و طوفان و وزش باد شدید آسیبی به آن وارد نمی کند.

با نصب آن، در هزینه های سرویس و نگهداری از استخر نیز صرفه جویی می شود.

متریال های مورد استفاده در ساخت سقف متحرک برای استخر

این سقف از قطعات مختلفی تشکیل شده است که عملکرد کلی آن بستگی به کیفیت قطعات استفاده شده در آن دارد و طبیعات اگر سازه با قطعات کیفیت پایین ساخته شود، عملکرد و طول عمر خوب نخواهد داشت.

در ساخت سقف متحرک مناسب برای استخر از متریال ها و قطعات مختلفی از جمله ریل، لاستیک، غلطک، موتور و… استفاده می شود. همچنین برای پوشش استخر می توانید جنس های پلی کربنات یا شیشه را انتخاب کنید البته برای پوشش سقف متحرک از پارچه نیز استفاده می شود که این متریال برای استخر چندان رایج نیست.


اینجا بخوانید: انواع متر یال در سقف های متحرک

سقف استخر پلی کربنات

یک گزینه عالی برای پوشش سقف سقف جمع شونده استخر، پلی کربنات است. این متریال کاملاً مقاوم بوده و وزن سبکی دارد و با قرار دادن در سقف استخر، فضای شیک و زیبایی را ایجاد می کند. ورق های پلی کربنات دارای تنوع رنگی بالا و شامل انواع مات، نیمه مات و شفاف هستند که شما به سلیقه خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

سقف متحرک شیشه ای استخر

سقف متحرک شیشه ای برای استخر یک مهندسی حرفه ای است که با آن می توانید نور مهتاب در زیر آسمان شب یا بارش برف و باران را ببینید. ایجاد نما و ظاهر زیبا در ساختمان، عمر بلند، عبور دادن نور خورشید در طول روز، مقاومت و دوام در برابر بارش برف و باران، استحکام کافی در برابر حرارت، عمل به عنوان عایق حرارتی و… از جمله مزایای بی شمار سقف های شیشه ای هستند.

شما می توانید سقف متحرک شیشه ای استخر خود را به صورت ریلی و یا موتوری بسازید و هر زمان که تمایل داشتید آن را باز و بسته کنید.

نحوه باز و بسته شدن سقف متحرک استخر

نحوه باز و بسته شدن سقف های متحرک بستگی به مدل آن دارد. بعضی از مدل ها دارای هندل های دستی هستند که به کمک هندل ها، سقف باز و بسته می شود. این مدل سقف هزینه ساخت پایین تری دارد اما برای باز و بسته کردن آن باید خودتان دست به کار شوید. برخی دیگر از سقف های متحرک نیز با ریموت باز و بسته می شوند و فقط با فشردن یک دکمه ریموت، سقف کار می کند.

مراحل اجرای سقف متحرک در استخر

برای اجرای این سقف در قدم اول پایه گذاری آن انجام می شود بدین منظور بستر مورد نیاز برای اجرای پروژه آماده شده و پایه گذاری های زیرین انجام می گیرد.

در مرحله دوم، تیرک های اصلی و چهارچوب ها نصب می شوند همچنین محل نصب چهارچوب با توجه به محل نصب سقف تغییر می کند برای مثال اگر سقف متحرک استخر دیواری بخواهید، پایه های یک طرف در دیوار و یک طرف دیگر در زمین نصب می شوند.

بعد از نصب پایه ها، ریل گذاری انجام می گیرد و ریل ها بر روی چهارچوب نصب می شوند تا قطعات سقف بر روی آن ها قرار بگیرد. قطعات سقف نیز بر اساس انتخاب مشتری در اندازه های مورد نیاز در کارگاه برش داده می شوند و سپس به صورت آماده به محل اجرای پروژه فرستاده می شوند. در پایان کار هم موتور اصلی سقف و قطعات توسط مهندسین شرکت نصب خواهند شد.

اهمیت استفاده از سقف متحرک استخر روباز

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به بررسی اهمیت استفاده از سقف متحرک برای استخر های روباز بپردازیم. همان‌ طور که مطلع هستید، استخر های روباز و سرپوشیده هر کدام دارای مزایای متعددی هستند و در حال‌ حاضر نیز با وجود سقف‌ های متحرک، برتری استخر های روباز نسبت‌ به نوع سرپوشیده خود بسیار افزایش یافته است. امروزه نیز بافت شهری نسبت‌ به گذشته‌ ای نه‌ چندان دور تغییرات بسیار چشمگیری یافته و با تغییر منازل ویلایی به آپارتمان‌ نشینی، حریم شخصی در حیاط خلوت منازل بسیار کاهش یافته است. نصب و اجرای سقف متحرک بر روی استخر های روباز، حریم شخصی مناسبی را برای افراد ایجاد نموده و علاوه‌ بر آن شرایط لازم برای استفاده از استخر را در تمامی شرایط آب‌ و هوایی فراهم می‌کند.

همچنین سقف متحرک استخر، از ورود هرگونه گرد و خاک و خس‌ و خاشاک به فضای داخلی استخر جلوگیری کرده و بنابراین از صرف هزینه‌ های هنگفت برای تمیزکاری و از بین بردن آلودگی‌ های آب جلوگیری می‌ نماید. سقف های متحرک شیشه‌ ای و پلی کربنات، از جمله بهترین گزینه‌ ها برای طراحی و اجرا را بر روی استخر های روباز هستند و علاوه بر ایجاد حریم خصوصی، فضای مناسبی را برای شنا در طول شبانه روز فراهم می‌ کنند.

قیمت سقف متحرک استخر

قیمت این سقف بر اساس نوع متریال استفاده شده در آن تعیین می شود. اگر از شیشه استفاده شود، نوع شیشه و کیفیت آن در قیمت نهایی تأثیر گذار است و اگر هم پلی کربنات انتخاب شود، قیمت متفاوت خواهد بود. عامل دیگر موثر در قیمت سقف جمع شو استخر، دستی یا اتوماتیک بودن آن است. مدل های برقی قیمت ساخت بالاتری دارند.

قیمت سقف جمع شونده برای استخر بر حسب متریال آن نیز متفاوت است و در متراژ های بالا به دلیل استفاده از شیشه یا پلی کربنات بیشتر، قیمت بالاتر می رود همچنین شاید نیاز به استفاده از بیش از یک موتور برای سقف باشد که در این صورت قیمت نهایی سازه بیشتر خواهد شد.

با توجه به متغیر بودن قیمت سقف متحرک استخر، توصیه می شود برای مشاوره در این زمینه و کسب اطلاعات تکمیلی مورد نیاز خود، با کارشناسان ما در هوبر تماس حاصل نمایید.

شرکت صنعتی هوبر به صورت تخصصی در زمینه طراحی و ساخت انواع سقف متحرک فعالیت می کند و بعد از بهره مندی از مشاوره رایگان نیز می توانید ساخت سقف استخر با ویژگی های مدنظرتان را به ما و تیم فنی-تخصصی ما بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *