چگونگی ساخت سقف متحرک

گذراندن زمان در فضای بیرونی و لذت بردن از هوای تازه، یکی از تجربه‌ های بسیار خوشایندی است که وجود آن در شهر های شلوغ و بافت امروزی ساخت‌ و ساز بسیار حائز اهمیت است. ساخت سقف‌ های متحرک در فضای بیرونی ساختمان‌ ها، امکان استفاده از محوطه‌ خارجی را در تمامی شرایط آب‌ و هوایی فراهم کرده و جزء سازه‌ های بسیار مدرن و نوین شناخته می‌ شوند. سقف‌ های متحرک یا جمع شونده، نوع جدیدی از سقف‌ ها هستند که بر خلاف سقف‌ های ثابت، قابلیت باز و بسته شدن به‌ صورت دستی و اتوماتیک را داشته و از متریال‌ های گوناگونی همچون چوب، فلز، شیشه، پلی کربنات، پارچه و غیره در آن‌ ها استفاده می‌ شود. این نوع از سقف‌ های امروزی در طرح‌ ها و رنگ‌ های بسیار متنوعی قابل سفارش و اجرا بوده و در مکان‌ های متفاوتی نیز نصب می‌ شوند. همچنین این سقف‌ ها بر اساس نوع متریال، کاربرد، شکل ظاهری و غیره نیز دارای انواع متفاوتی هستند و شامل مراحل گوناگونی برای ساخت می‌ باشند.

ساخت سقف متحرک

مراحل ساخت سقف متحرک به ترتیب زیر می باشد:

 • پایه‌ گذاری

اولین مرحله برای ساخت سقف متحرک در مکان‌ های گوناگون، انجام پایه‌ گذاری زیرین این سقف‌ ها می‌ باشد. چگونگی پایه‌ گذاری نیز بر اساس نوع سقف جمع شونده و همچنین سازه مورد نظر بوده و بهتر است برای اجرای این سقف ها، از تیم‌ های بسیار حرفه ‌ای و باتجربه در این زمینه استفاده نمایید.

 • شاسی کشی

پس‌ از پایه‌ گذاری سقف‌ های متحرک، نوبت به شاسی کشی آن‌ ها می‌ رسد. در این مرحله چهارچوب اصلی سقف‌ های متحرک نصب شده و در تیرک‌ های آن از متریال‌ های بسیار مقاوم و مستحکمی استفاده می‌ شود. به‌ عنوان مثال در اجرای سقف‌ های متحرک در دیواره بیرونی ساختمان‌ ها، قسمتی از چهارچوب سقف به دیوار ساختمانی متصل شده و قسمت های دیگر نیز به زمین متصل خواهند شد.

 • ریل گذاری

سقف‌ های متحرک و یا جمع شونده برای حرکت و جابجا شدن خود، نیاز به ریل داشته و توسط آن‌ ها قابل باز و بسته شدن به‌ صورت دستی و اتوماتیک خواهند بود. در این مرحله نیز نوبت به ریل‌ گذاری رسیده و توسط قطعات و تجهیزات با کیفیت بر روی چهارچوب اصلی سقف نصب می‌ شوند.

 • مونتاژ قطعات

قطعات به‌ کار رفته در سقف‌ های متحرک بر اساس نوع سقف و همچنین متراژ مورد نیاز متفاوت بوده و در آخرین مرحله بر روی چهارچوب سقف مونتاژ و نصب می‌ شوند. نصب موتور در سقف‌ های متحرک اتوماتیک نیز در این مرحله انجام می‌ شود.

اجرای انواع سقف متحرک

سقف های متحرک بر اساس متریال به سقف‌ های متحرک شیشه ‌ای، پارچه ‌ای، پلی کربنات و همچنین فلزی تقسیم‌ بندی می‌ شوند. نصب و اجرای هر کدام از این سقف ها نیز با یکدیگر متفاوت بوده و از قطعات و تجهیزات متفاوتی در ساخت آن‌ ها استفاده می‌ شود. به‌ عنوان مثال سقف‌های متحرک پارچه ‌ای دارای وزن کمتری نسبت‌ به سقف‌ های متحرک شیشه‌ ای داشته و از این‌ رو نیز ساخت آن‌ ها نسبت‌ به سقف‌ های متحرک چوبی و یا شیشه ‌ای بسیار آسان‌ تر است. همچنین سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای در زمان بسیار کوتاه‌ تری نسبت‌ به دیگر سقف های متحرک اجرا شده و از هزینه بسیار کمتری نیز در ساخت برخوردار می‌ باشد.

نکات مهم در ساخت سقف متحرک

از جمله نکات بسیار مهم در ساخت و اجرای سقف‌ های متحرک می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از قطعات و تجهیزات بسیار با کیفیت در سقف‌ های متحرک.
 • استفاده از مرغوب ترین و بادوام‌ ترین متریال همچون شیشه، چوب، پلی کربنات، فلز آلومینیوم و غیره در ساخت سقف‌ های متحرک.
 • اجرای این سقف ها بر اساس متراژ و نوع سازه موردنظر.
 • توجه به چگونگی باز و بسته شدن سقف‌ های متحرک بر اساس سفارش مشتری.
 • توجه به استفاده از اشکال هندسی مربع یا مستطیل در سقف‌ های متحرک به دلیل سهولت در باز و بسته شدن.
 • توجه به جنس چرخ ریل ها.
 • توجه به تعداد قطعات سقف بسته به میزان طول کار.

هزینه ساخت سقف متحرک

یکی دیگر از نکات مهم در ساخت سقف‌ های متحرک، توجه به هزینه خرید و اجرای آن‌ ها است. هزینه ساخت سقف متحرک نیز بر اساس نوع متریال، کیفیت قطعات و تجهیزات، متراژ مورد نیاز برای اجرا، نوع شرکت تولید کننده و تیم اجرایی، نوع سقف متحرک و غیر متفاوت بوده و نمی ‌توان هزینه دقیقی را برای آن تعیین نمود. مشتریان عزیز می‌ توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه ساخت سقف متحرک و همچنین دریافت مشاوره رایگان است کارشناسان ما، با شماره تلفن 02188607832 و شرکت هوبر تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایند.


اینجا بخوانید: کاربرد های سقف متحرک

در پایان

شرکت هوبر تولید کننده و ارائه دهنده انواع سقف‌ و سایبان متحرک بوده و دارای سال‌ ها تجربه در این حرفه است. این شرکت علاوه‌ بر فروش محصولات خود در قیمت و کیفیت بسیار مناسب و عالی، اجرا و ساخت آن‌ ها را نیز توسط تیم متخصص خود به مشتریان ارائه می‌ دهد. از جمله محصولات این مجموعه نیز می‌ توان به انواع سقف متحرک نظیر سقف متحرک پارچه ای ، سقف برقی، سایبان متحرک، پرگولا، سقف جمع شونده استخر و غیره اشاره نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *