مقایسه سقف‌ های متحرک پارچه‌ ای و شیشه ‌ای

سقف‌ های متحرک راه‌ حل و گزینه ‌ای بسیار عالی جهت گسترش محیط زندگی در فضای باز مناطق اداری تجاری و مسکونی بوده و با استفاده از این سقف‌ ها می‌ توانید به طور هم‌ زمان علاوه‌ بر استفاده از فضای داخلی ساختمان، از فضای بیرونی نیز بهره ‌مند شوید.

با استفاده از سقف‌ های متحرک شما می‌ توانید علاوه‌ بر بهره مندی از فضای بیرونی و لذت از هوا، از اشعه ماوراء بنفش و تابش مستقیم آفتاب و گرما در روز های گرم تابستانی و همچنین از بارش تگرگ، باران و برف در روز های زمستانی در امان باشید. همان‌ طور که از نام این سقف‌ ها پیداست، قابلیت جمع شدگی به‌ صورت دستی و اتوماتیک را داشته و از متریال‌ های گوناگونی چون ام دی اف، چوب، شیشه و پارچه ساخته می‌ شوند. هر کدام از این سقف‌ های متحرک بر اساس نوع متریال به‌ کار رفته در آن‌ ها، از ویژگی‌ ها و کاربرد های متفاوتی بهره‌ مند می‌ باشند. در این مقاله نیز ما قصد داریم تا با تفاوت‌ های میان سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای و شیشه ‌ای آشنا شویم. بنابراین بهتر است هر کدام از آن‌ ها را به‌ طور مجزا مورد بررسی قرار داده و سپس به مقایسه آن‌ ها بپردازیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

سقف متحرک پارچه ‌ای چیست؟

در سقف متحرک پارچه ای از متریال پارچه برای ساخت آن‌ ها استفاده‌ شده و به‌ طور معمول در مکان‌ هایی چون کافی‌ شاپ‌ ها، فضای خارجی هتل‌ ها، رستوران‌ ها، ویلا های مسکونی و غیره استفاده می‌ شود. در سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای، از فلز آلومینیوم جهت استحکام سازی آن ها استفاده‌ شده و جنس پارچه به‌ کار رفته در آن‌ ها، بسیار مقاوم در برابر اشعه خورشید و بارش باران و برف می‌ باشد. سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای در ابعاد، رنگ‌ ها و طرح‌ های گوناگونی ساخته و اجرا می‌ شوند و به‌ صورت دستی یا اتوماتیک قابلیت باز و بسته شدن در فضای مورد نظر را خواهند داشت.


اینجا بخوانید: معرفی انواع پارچه مورد استفاده در سقف های متحرک

سقف متحرک شیشه ‌ای چیست؟

متریال شیشه، ماده ‌ای بسیار مطلوب جهت استفاده در ساخت سقف‌ های متحرک بوده و اجازه عبور نور خورشید را از خود داده و می‌ تواند گرما را در روز های سرد زمستانی حفظ نماید. شیشه‌ ای که در ساخت سقف‌ های متحرک به کار می‌ رود، در برابر آسیب‌ های بیرونی بسیار مقاوم بوده و همانند سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای، در ابعاد متفاوتی با توجه به نوع سازه طراحی و اجرا می‌ شوند.

مقایسه سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای و شیشه ‌ای

از جمله تفاوت های سقف های متحرک پارچه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • نور پردازی

یکی از مهم‌ ترین تفاوت‌ ها میان سقف‌ های متحرک پارچه‌ ای و شیشه ‌ای، میزان نورپردازی در آن‌ ها می‌ باشد. در سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای، به دلیل استفاده از پارچه هایی با ضخامت بالا، امکان عبور نور خورشید از این سقف‌ ها به سطح زیرین خود وجود نداشته و بنابراین گزینه مناسبی برای استفاده از نور طبیعی در فضای آزاد نمی ‌باشند. اما بر خلاف این سقف‌ ها، سقف‌ های تاشو شیشه ‌ای به دلیل متریال به‌ کار رفته شیشه در آن‌ ها، نور خورشید را به‌ راحتی از خود عبور داده و قابلیت نورپردازی بسیار بالایی را در فضای بیرونی ساختمانی خواهند داشت. همچنین به دلیل شفافیت سقف‌ های متحرک شیشه ‌ای، شما می‌ توانید علاوه‌ بر بهره‌ مندی از نور و گرمای خورشید در روز های آفتابی، از تماشای ستارگان در شب نیز لذت ببرید.

  • حفظ حریم شخصی

افرادی که علاقه ‌مند به بهره‌ مندی از فضای بیرونی ساختمانی خود هستند و همچنین قصد دارند که حریم شخصی خود را نیز حفظ نمایند، می‌ توانند از انواع سقف‌ های متحرک پارچه‌ ای استفاده کنند. سقف‌ های تاشو پارچه‌ ای حریم شخصی بسیار مناسبی را در فضای باز ایجاد کرده و بر خلاف سقف‌ های شیشه ‌ای که دارای ظاهری شفاف هستند، می‌ توانند از دیده شدن فضای زیرین خود محافظت نمایند. به‌ طور مثال در بسیاری از رستوران‌ ها و کافی‌ شاپ‌ های شهر های شلوغ، جهت بهره‌ مندی از فضای بیرونی رستوران و همچنین حفظ حریم شخصی مشتریان، از انواع سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای استفاده می‌ نمایند.

زیبایی یکی دیگر از تفاوت‌ های موجود میان سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای و شیشه ‌ای، زیبایی نمای این سقف‌ ها می‌ باشد. انتخاب هر کدام از این سقف‌ ها و اجرای آن‌ ها در محیط خارجی امری کاملاً سلیقه ‌ای بوده و افراد می‌ توانند بر اساس نوع کاربرد و خواسته‌ خود، هر کدام از سقف‌ های متحرک را انتخاب کرده و استفاده نمایند.

  • تمیز کردن

همان طور که ممکن است بدانید سازه‌ هایی که از متریال شیشه در ساخت آن‌ ها استفاده شده ‌اند، نیاز به تمیز کاری و نگهداری بیشتری داشته و به‌ همین دلیل سقف‌ های متحرک شیشه‌ ای در مقابل سقف‌ های پارچه ‌ای، نیاز به نگهداری و تمیز کردن بیشتری خواهند داشت.

  • ایمنی

بسیاری از افراد گمان می‌ کنند که سقف‌ های متحرک شیشه ‌ای از مقاومت و دوام بسیار پایینی برخوردار بوده و به‌ همین دلیل در هنگام خرید این سقف‌ ها دچار تردید می‌ شوند. اما باید گفت که در ساخت سقف‌ های شیشه‌ ای متحرک، از شیشه‌ های نشکن و بسیار مقاوم استفاده‌ شده که در برابر تمامی آسیب‌ های بیرونی و همچنین بارش تگرگ از مقاومت بالایی برخوردار بوده و دچار هیچ‌ گونه آسیب و صدمات احتمالی نخواهند شد. اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که شیشه‌ به‌ کار رفته در این سقف‌ ها در هنگام تابش نور خورشید بر روی آن همانند ذره ‌بین عمل کرده و می‌ تواند سبب ایجاد خساراتی در فضای زیرین خود شود. به‌ همین دلیل نیز سقف‌ های متحرک پارچه‌ ای از امنیت بیشتری نسبت‌ به سقف‌ های متحرک شیشه ای به‌ ویژه در روز های گرم تابستانی برخوردار خواهند بود.

  • هزینه

یکی از نکات بسیار مهم در هنگام خرید سقف‌ های متحرک، توجه به قیمت آن‌ ها بر اساس متریال به‌ کار رفته و کاربرد این سقف‌ ها می‌ باشد. سقف‌ های متحرک شیشه‌ ای جزء خاص‌ ترین و لوکس‌ ترین سقف‌ های متحرک به شمار رفته و بنابراین هزینه خرید و نصب و اجرای آن‌ ها نسبت‌ به سایر سقف های جمع شونده بسیار بالاتر است. اما در مقابل سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای علاوه‌ بر وزن کم، از قیمت مناسب‌ تری نیز برخوردار بوده و هزینه اجرایی آن‌ ها نیز بسیار کم‌ تر از هزینه نصب سقف‌ های شیشه ‌ای می‌ باشد.

  • نصب و اجرا

اجرا و نصب سقف‌ های متحرک پارچه ‌ای به دلیل وزن کم آن‌ ها نسبت‌ به سقف‌ های شیشه‌ ای بسیار راحت‌ تر بوده و در زمان کوتاه‌ تری اجرا می‌ شوند. اما سقف‌ های متحرک شیشه ‌ای، به دلیل استفاده از شیشه‌ های سکوریت و نشکن در آن‌ ها، از وزن بالایی برخوردار هستند و نصب و اجرای آن‌ ها نیز نسبت‌ به سایر سقف‌ های متحرک زمان بر تر بوده و نیازمند دقت و حساسیت بیشتری می‌ باشد.

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده، شما می‌ توانید هر کدام از این سقف‌ های متحرک را بر اساس نوع کاربرد، بودجه، متراژ فضا و زیبایی آن‌ ها انتخاب کرده و اجرا نمایید. به دلیل نصب سقف‌ های متحرک در فضای بیرونی، بهتر است که برای خرید و اجرای آن‌ ها، این سقف‌ ها را از شرکت‌ های بسیار معتبر سفارش داده و برای نصب آن‌ ها از متخصصین و تکنسین های ماهر و با تجربه در این حرفه استفاده نمایید.

در پایان

شرکت صنعتی هوبر دارای بیش‌ از ۵ سال سابقه در زمینه انجام انواع پروژه‌ های سایبان متحرک و جمع شونده بوده و خدمات خود را به‌ طور کاملاً حرفه ‌ای توسط تکنسین ها و مجریان ماهر به مشتریان خود ارائه می‌ دهد. تمامی محصولات این مجموعه از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای طراحی‌ های بسیار نوین و متناسب با نوع ساختمان مورد نظر می‌ باشند. عزیزانی که قصد بهره‌ مندی از خدمات این مجموعه را دارند، می‌ توانند با شرکت هوبر تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *